top of page

FZİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON NEDİR?
FİZYOTERAPİST KİMDİR?

FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON NEDİR?

FİZYOTERAPİST KİMDİR?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon; hasta ve sağlıklı insanlarda fiziksel sağlığın ve fonksiyonel becerilerin korunması, tedavisi ve geliştirilmesini ilke edinen en iyi şekilde yaşamlarını devam ettirmesini sağlamak amacıyla hizmet veren bir sağlık alanıdır. Fizyoterapi ve fizik tedavi aynı anlama gelmektedir.

 

Fizyoterapistler, uzman hekim tarafından tanısı konmuş hastaların, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını, planlar ve uygularlar; sağlıklı kişilerde özel egzersiz ve eğitim programları ile fiziksel uyumu artırarak hastalık ve sakatlıkların önlenmesini ve fiziksel tedavisini sağlarlar. Fizyoterapistlik yapabilmek için, bu mesleğin eğitimini veren bir 4 yıllık bir lisans programını bitirmiş olmak ve diplomanın T.C. Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış olması gerekmektedir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon  Bölümünden mezun olanlar  ”Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon  Lisans Diploması” ile birlikte “FİZYOTERAPİST” unvanını alırlar.

 

Fizyoterapistlerin çalışma alanları; yataklı tedavi merkezleri (üniversite, kamu ve özel hastaneler), ayaktan tedavi veren tıp merkezleri; bedensel, görsel, işitsel rehabilitasyon merkezleri, spor ve fiziksel uygunluk merkezleri, protez-ortez rehabilitasyon merkezleri, endüstriyel kuruluşlar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, amatör ve profesyonel spor kulüpleri, milli takımlar, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, evde bakım merkezleri, AR-GE laboratuvarları; üniversite, yüksek okul, araştırma enstitüleridir. Hastanelerde, ortopedi, nöroloji, nöroşirurji, romatoloji, kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, pediatrik nöroloji, geriatri, odyoloji, ortez-protez üniteleri, yanık merkezleri, anestezi-reanimasyon üniteleri, plastik ve rekonstrüktif cerrahi, tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji ve fizik tedavi ünitelerinde çalışabilirler.

bottom of page